Ať cvičíte, nebo ne, tvar vašeho těla a vaše zdraví ovlivňuje samozřejmě jídelníček. Za ty roky, co se věnuji cvičení, už jsem vyzkoušel nejrůznější variace na fit jídelníčky, suplementaci a kdeco. Řekl bych, že demonstruji přesný opak klasického Čecha. Čím jsem starší, tím jím líp. Jednoduše proto, že čím jsem starší, tím víc toho o stravě vím a tím víc mám zkušeností vlastních i s klienty. Rád bych se s vámi podělil o jednu z nejcennějších zkušeností, které jsem v posledních letech (a možná vůbec kdy), co se týče jídla, udělal.
Krom vedení osobních tréninků se je mou profesí i praxe výživového poradce. Nebudu vás zatěžovat grafy a podrobnými výpočty, snad jen několik základních údajů:
Moje BMR, tady to co musím „ujíst“ přes den, aby moje tělo mohlo fungovat, se pohybuje kolem 9.500kJ, tedy něco kolem 2.300kcal. K tomu je nutno přičíst výdej energie v tréninkové dny, což je v mém případě 4-5x týdně a energetický výdej v ony dny bývá až dvojnásobný.
Trojpoměr živin jsem měl vždy nastaven zhruba takto: 50% sacharidy, 25% tuky, 25% proteiny. (Dnes už se držím trochu jiných čísel, to však není v tomto článku nyní relevantní.)
Většinu sacharidů jsem se do sebe vždy snažil dostat dopoledne a během dne, zatímco odpoledne a večer jsem přecházel více na proteiny, protože při tomto trojpoměru živin se sacharidy z večerních jídel mají tendenci ukládat přes noc do tuku.
Spolu s tím, jak jsem rozšiřoval své znalosti fungování lidského těla, trávení, biochemie a technologie potravin, zaměřil jsem svou pozornost na kvalitní zdroje sacharidů a začal jsem uvažovat o vyřazení pšeničných produktů ze svého jídelníčku. Ani ne tak kvůli tělesné hmotnosti či procentům tuku, ale především proto, co jsem se dočetl o vlivu lepku na naše zdraví.
V té době jsem už nekonzumoval žádné pečivo, nicméně stále jsem běžně jedl cereálie a těstoviny. Byl to listopad 2013 a po měření na „velké“ Tanitě na FTVS UK byl můj tělesný tuk na hodnotě 5,3%.
V únoru roku 2014 jsem vyřadil veškeré produkty z pšenice včetně cereálií a těstovin. Příjem sacharidů jsem nahradil z jiných zdrojů, především z ovoce, rýže a brambor. Trojpoměr živin jsem však zachoval stejný jako dřív.
Výsledky jsem na sobě začal pozorovat subjektivně již po několika týdnech. Kromě toho, že se mi postava vyrýsovala, cítil jsem přes den a při cvičení mnohem víc energie a mnohem menší únavu. Zásadní pro mě však bylo, že jsem se zcela „zázračně“ zbavil veškerých svých alergií, se kterými jsem bojoval celý život – po dlouhých letech jsem jaro nestrávil s kapesníkem u nosu a s rudýma očima, mohl jsem začít jíst jablka a lískové oříšky, dříve pro mě nepoživatelné alergeny, a mohl se přestat cpát Zirtecem.
Následné měření (bohužel v jiných podmínkách a na jiné Tanitě, takže výsledky nejsou porovnatelné a slouží jen jako doplněk k mým subjektivním pocitům při pohledu do zrcadla) mi vyšlo při téměř nezměněné váze na hodnotu 3,3% tuku.
Přikládám výsledky rozšířených krevních testů, které jsem si nechal v nemocnici udělat: veškeré hodnoty všech měřených vitaminů, minerálů, kyseliny močové atd. jsou zcela v normě.
Upozorňuji, že jsem neměnil trénink, neměnil poměr živin a ani časování jídel. Jediné, co se změnilo, bylo to, že jsem přestal konzumovat pšenici a potažmo lepek. Nechávám na zvážení každého, zda jsou ony výsledky relevantní či nikoli, nicméně pokud se mě osobně někdo zeptá, mohu takovýto krok vřele doporučit: Zbavíte se tělesného tuku, budete cítit víc energie a možná se budete divit, kolik chronických zdravotních potíží, s kterými vaše tělo bojuje, může souviset s vaším jídelníčkem. Zkuste se nad tím zamyslet ;) (a na závěr pár fotek před a po)